ADS
Mówią, że praca zasługuje na nagrodę, ale czy rzeczywiście spełnienie obowiązków w pracy jest wystarczające, aby otrzymać awans? W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Pomimo tego, że wspinanie się po drabinie korporacyjnej ma często negatywny wydźwięk, prawdą jest, że dążenie do uzyskania uznania za wykonaną pracę jest zupełnie naturalne.
Bycie użytecznym członkiem firmy to kluczowy pierwszy krok dla tych, którzy mają ambicje na uzyskanie nowego tytułu czy wyższej pensji. Istnieje jednak wiele działań, które można podjąć, aby nauczyć się, jak otrzymać awans w pracy i wyłamać się jako przyszły lider.
Oto dziesięć sposobów, aby pokazać swój gotowość do awansu:
1. Uproszcz pracę swojego przełożonego.
Spędzając pewien czas na swoim stanowisku, prawdopodobnie wiesz, co najbardziej martwi twojego szefa. Usuwając te zmartwienia z ich głowy, zostaniesz postrzegany jako niezawodny i kompetentny. To podkreśla twoje umiejętności pracy zespołowej oraz podejście do szerszego obrazu. Kiedy nie ma go w biurze, spróbuj przejąć jego obowiązki, aby mógł on cieszyć się czasem wolnym.
2. Pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi.
Zazwyczaj awans wiąże się z zajęciem stanowiska kierowniczego. Twoje umiejętności komunikacyjne będą coraz ważniejsze, im więcej osób będziesz nadzorować. Poświęć teraz trochę czasu na rozwijanie zdolności do komunikacji z różnymi rodzajami ludzi. Nauka jak zdobyć awans ściśle związana jest z nauką, jak się komunikować. Teraz inwestowanie w te relacje pomoże Ci łatwiej przejść przez zmiany, gdy znajdziesz się na czele tych relacji.
3. Dowiedz się, jak podnieść standardy.
Aby pokazać swoim przełożonym, że jesteś gotowy na awans, musisz już teraz wykonywać niesamowitą pracę na swoim obecnym stanowisku. To jednak nie oznacza, że nie ma miejsca na rozwój. Zapytaj o swoją ścieżkę rozwoju. Spędź czas na szlifowaniu nowych umiejętności i ćwiczeniu przyjmowania informacji zwrotnej od przełożonego. Jeśli potrafisz przyjmować pomocną krytykę bez obrony, pokażesz swoją gotowość do awansu na kolejny poziom.
4. Zachowuj się uprzejmie.
Zbuduj bliskie relacje wewnątrz firmy. Większość menedżerów wie, że wybór osoby do awansu wymaga także opinii innych. Utrzymywanie pozytywnych relacji sprawi, że inni koledzy będą skłonni wesprzeć cię w kluczowych momentach. Zawsze traktuj wszystkich uprzejmie i z szacunkiem.
5. Doceniaj innych.
Twój awans nie dotyczy tylko ciebie osobiście. Firmy wspierają tych, którzy potrafią motywować i efektywnie zarządzać zespołami. Gdy szukasz awansu, możesz być skłonny śpiewać swoje własne zachwyty. Ale patrząc na innych, zaczniesz wyglądać na lepszego. A kto wie – współpracownik, o którym mówisz dobrze, może wrócić, by ci podziękować.
6. Rozmawiaj z szefem.
Powiedz swojemu przełożonemu, że chcesz awansu bez zbędnych zwłok. Mogą oni pomóc ci rozwijać podstawowe umiejętności i mieć cię na uwadze, jeśli pojawi się kolejna okazja do awansu. Nie musisz zaczynać rozmowy od prośby o awans. Zamiast tego dowiedz się od nich, co będzie potrzebne do jego uzyskania. Pozycjonując swojego szefa jako mentora lub coacha, inspirujesz go do twojego sukcesu zawodowego.
7. Zarabiaj pieniądze.
Każda firma martwi się o swój wynik finansowy. Jeśli jesteś w stanie generować dochód lub oszczędzać pieniądze, zostaniesz uznany za wielkie aktywo dla firmy. Na podstawie swoich osiągnięć znajdziesz się na dobrej pozycji do awansu i uzyskania odpowiedniego wzrostu wynagrodzenia.
8. Skup się na tych, którzy zostali awansowani.
Czy ktoś niedawno otrzymał awans? Dowiedz się, jak to osiągnął. Czy z czasem przejął więcej odpowiedzialności? Wrócił do szkoły czy zdobył nowe stanowisko? Z ich doświadczenia dowiedz się, co możesz wyciągnąć dla siebie. Sprawdź, czy mogą ci doradzić lub wystawić na krytykę.
9. Stawiaj opór.
Kiedy twój awans nadejdzie, powinieneś się cieszyć, ale może to także wywołać napięcie. Choć osoby zajmujące wyższe stanowiska mają do czynienia z większą liczbą ludzi i większymi stawkami, otrzymują także więcej “czasu na scenie”. Buduj odporność już teraz, koncentrując się na swojej zdolności do radzenia sobie ze stresem i poprawiania swojej równowagi praca-życie. W miarę awansu na wyższe stanowiska te “miękkie” cechy przywódcze okażą się być przydatne.
10. Twórz wartość, gdzie tylko jesteś w stanie.
Wielu uważa, że cechą przywództwa jest kontrolowanie każdej rozmowy. Rozmawiaj celowo, aby stać się znanym z dostarczania merytorycznych uwag. Szukaj sposobów na uproszczenie zadań, aby zwiększyć wydajność. Wykorzystaj ten zwolniony czas na szlifowanie swoich umiejętności lub angażowanie się w inicjatywy wymagające twojej szczególnej uwagi.