Jakie są luki w naszych karierach? Siedem rodzajów luk w karierze

ADS

Jakie są luki w naszych karierach?

Siedem rodzajów luk w karierze

Na początek wyjaśnijmy jedną rzecz: luki w karierze nie zawsze są szkodliwe.

Wielu uważa, że luki w karierze są sygnałami ostrzegawczymi, które odstraszają potencjalnych pracodawców i sprawiają, że odrzucają aplikacje. To sprawia, że poszukiwacze pracy czują się niepewni i wątpią w konstrukcję swojego życiorysu.

Tak naprawdę jednak przerwa w karierze nie zawsze musi być czynnikiem decydującym. Rekruterzy i menedżerowie zatrudnienia zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że każdy potrzebuje czasu, aby rozważyć, w jaki sposób przedstawić swoje luki w życiorysie, ale i tak można zdobyć dobrą pracę. Ludzie często podejmują takie działania. Przerwa w karierze może nawet okazać się korzystna.

Trzeba się z tym pogodzić, jeśli wierzysz, że jesteś jedyną osobą, która kiedykolwiek miała przerwę w karierze. Prawie 62% ponad 23 000 pracowników w 2022 roku według badania przeprowadzonego przez LinkedIn kiedyś miało przerwę w karierze. Ponadto 35% respondentów powiedziało, że chętnie przerwałoby swoje kariery w ciągu najbliższych lat.

Na początek zdefiniujmy, czym są luki w karierze i jakie rodzaje możemy napotkać, abyś mógł czuć się bardziej swobodnie w ich kontekście.

Co to są luki w karierze?
Luka w karierze to okres, w którym nie byłeś zatrudniony za wynagrodzeniem ani nie kontynuowałeś nauki. Mogły za to zadecydować okoliczności niezależne od Ciebie lub podjąłeś decyzję o przerwie w karierze.

Nie jesteś jedyną osobą przeżywającą przerwę w karierze lub coś, co Cię denerwuje. Zaczynając zdawać sobie sprawę, że każdy podąża indywidualną ścieżką zawodową, zrozumiesz, że praca bez przerw w karierze nie jest realistyczna.

Pomoże Ci to być bardziej pogodzonym z luką w Twojej karierze niż wstydzić się jej lub denerwować.

Możesz nawet znaleźć pewne zalety w przerwie w karierze. Może Ci to dać czas na skoncentrowanie się na określonych aspektach swojego życia osobistego lub na ponowne skupienie się na swoich celach i sposobach ich osiągnięcia. Rozważenie swojej przerwy w karierze z pozytywnym nastawieniem i perspektywą pozwoli Ci łatwiej znaleźć kolejne zatrudnienie.

Zbierz się w sobie i zaplanuj swoją ścieżkę zawodową.
Twój następny krok zawodowy wymaga strategii. Szkolenie może pomóc Ci zdobyć jasność, pewność siebie i kierunek, niezależnie od tego, czy skupiasz się na podnoszeniu swoich umiejętności, badaniu nowych możliwości czy negocjowaniu istotnej zmiany.

Znajdź swojego coacha.
Siedem różnych rodzajów luk w karierze
Powód, dla którego jedna osoba ma lukę w karierze, bardzo możliwe, że jest inny niż dla innej. Szybko zauważysz, że każdy opuszcza świat zawodowy z powodów osobistych.

Oto siedem różnych rodzajów luk w karierze, z którymi warto się zapoznać:

Przerwa w wychowywaniu dzieci
Zwolnienia z powodu redukcji lub zwolnień, szczególnie na niestabilnych rynkach pracy (np. w czasie recesji lub epidemii COVID-19)
Przerwa z powodów osobistych
Poszukiwanie zmiany zawodowej
Ukończenie dodatkowych certyfikatów, kursów lub innych form rozwoju umiejętności
Zajmowanie się problemami zdrowotnymi
Opieka nad członkami rodziny

Przerwy w karierze mogą być tym, czego ludzie potrzebują, aby ożywić swoje kariery i zmienić swoje podejście do swoich celów. Mogą one stanowić różnicę między wypaleniem się zawodowym a postawieniem swojego zdrowia na pierwszym miejscu. Po przerwie w karierze 53% respondentów z LinkedIn twierdzi, że czuje się bardziej naładowanych pozytywną energią w związku z pracą.

Z setkami, jeśli nie tysiącami aplikantów, z którymi przeprowadziła wywiady Jennifer Shappley, wiceprezes globalnej rekrutacji w LinkedIn, coraz więcej z nich bierze urlopy zawodowe dla własnej korzyści.

Różne luki w karierze niosą różne wyzwania w naszym życiu. Coach BetterUp zapewni Ci niezbędne wsparcie, aby stworzyć plany poprawy swojego samopoczucia, rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności przywódczych i wiele innych.

Jak można uzasadnić lukę w karierze?
Musimy znać najlepsze sposoby wyjaśniania luk w karierze, ponieważ znamy niektóre typowe przyczyny ich występowania. Powinniśmy przedstawić je w taki sposób, który nie zaszkodzi naszej pracy, unikając jednocześnie prób ukrywania ich.

Cztery strategie pomogą Ci przygotować się do wyjaśnienia swojej luki w karierze:

Przygotuj się do rozmowy na głos o swojej historii.
Nie tylko będziesz zobowiązany omówić swoją historię zawodową w liście motywacyjnym i życiorysie. Menedżer rekrutacji może zadać konkretne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza dotyczące Twojej luki w karierze, gdy się pojawi na rozmowie o pracę.

Powinieneś zastanowić się wcześniej, jak chciałbyś odpowiedzieć na te pytania, aby uniknąć zakłopotania. Przygotuj się do swojej zamierzonej prezentacji. Zacznij od “esencji” zamiast skupiać się na drobnych szczegółach chronologicznych, rozważając, co powinien wiedzieć o Tobie rekrutujący. Jeśli menedżer rekrutacji będzie chciał uzyskać dodatkowe informacje, nie powinieneś być zaskoczony, ponieważ Twój list motywacyjny może tylko pobieżnie poruszać ten temat.

Zachowaj optymizm.
Powtórzmy to jeszcze raz: Twoja luka w karierze nie powinna wzbudzać obaw. Może ona wskazywać na coś pozytywnego, dlaczego więc nie zachować tego optymistycznego podejścia? Podkreśl czas, który spędziłeś z dala od swojej pracy na wolontariatach lub nauce nowych umiejętności. Porozmawiaj o tym, jak twój czas poza pracą inspiruje nowe cele zawodowe i pozwala Ci dążyć do osobistych celów.

Omów korzyści wynikające z nieodpłatnego stażu, jeśli ukończyłeś taki. Porozmawiaj z rodziną, co odkryłeś o sobie, spędzając z nimi czas.

Twoja przerwa w pracy to moment nauki. Zdobyłeś nowe pomysły i umiejętności, które możesz wykorzystać w tej nowej pracy, nawet jeśli to, czego się nauczyłeś, nie było związane z Twoją dziedziną pracy czy biznesem.

Dostosuj go do ogłoszenia o pracę.
Połącz wszystko, co zrobiłeś lub doświadczyłeś z pracą, którą poszukujesz. Wszystko, co uważasz za istotne dla tego, co będziesz robił, pomoże Ci lepiej się przedstawić swojemu potencjalnemu pracodawcy. Tworzenie związków między Twoimi kwalifikacjami a wymaganiami pracy zazwyczaj się opłaca; dlatego poświęć chwilę na przemyślenie umiejętności, które zdobyłeś w tym okresie.

Załóżmy, że przez całą przerwę w karierze poświęciłeś się intensywnie wolontariackiej działalności. Jeśli praca, którą szukasz, wiąże się z dużą ilością działań non-profit, będziesz bardziej zgodny z wartościami i celami tej firmy. W liście motywacyjnym podkreśl to, co polubiłeś, jak to rozwinęło w Tobie pasję lub jak wykorzystałeś to do odkrycia swojego powołania.

Bądź pewny i przyjmuj swoją przerwę w karierze.
Przyznanie się do okresu, w którym nie pracowałeś, na początku może być trochę niezręczne. To jednak nie jest powód do unikania tematu. Rekruterzy oczekują, że będziesz otwarcie i świadomie mówić o swoich życiowych doświadczeniach. Jeśli będziesz próbował ukryć swoją lukę w karierze, bardziej prawdopodobne będzie, że zaczną szukać dodatkowych informacji, aby dowiedzieć się więcej o niej. Dlatego od samego początku bądź odważny.

Uwaga: unikaj próby nadmiernej promocji tego lub zbytniego powiązania go z wymaganiami nowej pracy. Podkreśl przenośne umiejętności oraz wytrwałość, samoświadomość i umiejętności interpersonalne, jakie mogą wyniknąć z Twoich przerw w karierze. Bądź ostrożny i szczery; unikaj tworzenia skomplikowanych, technicznie brzmiących etykiet dla wykonywanych obowiązków.

Trending Topics

Latest News