Sinister Possibilities: Expert Questions Cause of Jeju Air Plane Accident in South Korea

ADS

Ekspert lotnictwa zaproponował “złowieszcze” wyjaśnienie katastrofy samolotu Jeju Air w Korei Południowej, w wyniku której zginęło 179 osób.

Ekspert zadał pytanie, czy śmiertelna kolizja samolotu w Korei Południowej była spowodowana wyłącznie uderzeniem ptaka.

Profesor Ron Bartsch, ekspert lotniczy, sugerował, że podczas swojego wystąpienia w australijskim programie “Today” mogła istnieć inna przyczyna.

Stwierdził: “Podejrzewam, że początkowe raporty sugerujące, że uderzenie ptaka lub pogoda mogły przyczynić się do zdarzenia, są prawdziwe. Jednak jest mało prawdopodobne, aby same uderzenie ptaka wystarczyło do zestrzelenia samolotu lub przewidzenia, że podwozie lądowania będzie niesprawne,” zgodnie z Nine.

Bartsch stwierdził również, że jako pilot byłby świadomy wysokiego zagrożenia podczas lądowania, zwłaszcza w przypadku braku odwrotu ciągu lub klap do zejścia samolotu na ziemię.

“Dlatego możliwe jest, że na pokładzie samolotu znajdował się dodatkowy zły czynnik, który przyczynił się do incydentu, choć jest to jedynie spekulacja.”

W wyniku wypadku samolot spadł, prowadząc do śmierci 179 osób w najcięższej katastrofie lotniczej w Korei Południowej.

“Brak problemów”
Samolot pasażerski Jeju Air nie miał żadnych problemów podczas rutynowej inspekcji przedlotniskowej przed wypadkiem.

Kim Yi-bae, dyrektor generalny Jeju Air, stwierdził, że samolot nie miał “żadnych konkretnych ani nietypowych problemów podczas procesu konserwacji” przed wypadkiem na lotnisku Muan.

“Obecnie nie jesteśmy w stanie określić, czy podwozie lądowania działało poprawnie, ponieważ jest to bezpośrednio związane z dochodzeniem w sprawie wypadku,” stwierdził podczas konferencji prasowej w Seulu.

W niedzielę, krótko po godzinie 9 rano czasu lokalnego, samolot Jeju Air 7C 2216 zderzył się na lotnisku Muan w drodze z Tajlandii do Korei Południowej.

BBC podaje, że pan Kim stwierdził, że samolot nie zostałby zatwierdzony do odlotu, gdyby zespół konserwacji nie poświadczył jego bezpieczeństwa.

Stwierdził, że firma dysponuje dwoma pełnymi symulatorami lotu i że jej piloci są szkoleni zgodnie z regulacjami.

“Na samolot mamy 12,9 pracowników konserwacyjnych, co oznacza wzrost z 12 w 2019 roku,” stwierdził.

“Przestrzegamy rygorystycznej listy kontrolnej dla konserwacji; niemożliwo jest przeoczyć jakikolwiek przedmiot.” Byłoby to poważne zagrożenie, gdyby któryś z przedmiotów został pominięty.

Dyrektor generalny linii lotniczych zaprzeczył, że firma miała nadmierną liczbę lotów. Jednakże stwierdził, że linia lotnicza zmniejszy swoją liczbę lotów o 10-15% na ten zimowy sezon, aby przeprowadzić dodatkową konserwację samolotów.

Stwierdził, że firma pracuje nad ustaleniem odszkodowania dla rodzin ofiar, które będzie obejmować koszty pogrzebu.

Korea Południowa obecnie przeżywa siedem dni żałoby po katastrofie. Uroczystości związane z Nowym Rokiem zostały odwołane, a flagi na terenie kraju wiszą teraz na pół masztu.

Ciała ofiar katastrofy lotniczej zostały przekazane ich rodzinom przez urzędników we wtorek.

“Zwłoki czworga z 179 ofiar zostały przekazane ich rodzinom na cele pogrzebu,” stwierdził minister transportu Park Sang-woo na lotnisku Muan.

Stwierdził również, że pogrzeby niektórych ofiar, które zostały zidentyfikowane i poddane sekcji zwłok, rozpoczęły się we wtorek.

Lokalna stacja telewizyjna KBC podaje, że dziewięć członków jednej rodziny zginęło, w tym najstarszy pasażer na pokładzie samolotu, który obchodził swoje urodziny podczas pierwszego w życiu zagranicznego wyjazdu.

Trzyletnie dziecko zostało zabite wraz z rodzicami, gdy wracali z pierwszych wakacji rodzinnych za granicą, a pięć zmarłych pasażerów to dzieci poniżej 10 roku życia.

Na nagraniu z wypadku widać, jak samolot Boeing 737-800 zsuwa się po pasie startowym, zanim uderza w betonową barierę i zapala się.

We wtorek władze oświadczyły, że prowadzą dochodzenie w sprawie potencjalnego udziału betonowej bariery w katastrofie.

Oficjele początkowo sugerowali, że przyczyną mogło być uderzenie ptaka, ale eksperci wskazali również na barierę jako potencjalnego sprawcę. Spektakularne wideo przedstawia samolot Boeing 737-800 wybuchający w płomienie po zderzeniu z barierą.

Kim Hong-rak, dyrektor generalny ds. polityki lotniskowej, odpowiedział, że rząd będzie “przeglądał odpowiednie przepisy i ich stosowanie”, gdy został zapytany, czy było dopuszczalne, że lotnisko użyło betonu w barierze.

“Komitet Śledczy zamierza przeprowadzić szczegółowe śledztwo w celu ustalenia, czy ta struktura przyczyniła się do zniszczeń,” stwierdził Joo Jong-wan, wiceminister segmencie lotnictwa cywilnego.

Trending Topics

Latest News