ADS
Odpowiedz na pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej: “Opowiedz mi o sobie” (z odpowiedziami)
“Opowiedz mi o sobie” – to pytanie, które zadaje rekrutujący menedżer na rozmowie kwalifikacyjnej, rozpoczynając dialog. Chce on uzyskać więcej informacji na Twój temat i ocenić Twoją unikalność w porównaniu z innymi kandydatami. Wiedza na temat sposobu odpowiedzi na to pytanie może pomóc Ci zwiększyć swoją zdolność do zatrudnienia i zwiększyć szanse na otrzymanie oferty pracy.
W niniejszym artykule omówimy, dlaczego menedżerowie rekrutujący zadają pytanie “Opowiedz mi o sobie”, warianty tego pytania, jak skonstruować odpowiedź oraz przykłady odpowiedzi, na które możesz się powołać, tworząc własną odpowiedź.
Dlaczego firmy sondują pytaniem z rozmowy kwalifikacyjnej “Opowiedz mi o sobie”?
Jest to często używany punkt wyjścia, który pomoże Wam obu wejść w rozmowę. Umożliwia to rekruterowi uzyskanie zarysu Twojej przeszłości i doświadczenia, co pozwoli mu zrozumieć, jakie umiejętności i kwalifikacje uważasz za najbardziej istotne w kontekście danej pracy.
Niektórzy rekruterzy mogą wykorzystać Twoją odpowiedź, aby rozpocząć nieformalną rozmowę, aby lepiej Cię poznać – działając jak prawdziwy “rozbryzgarnia”. Inni mogą jednak od razu przejść do kolejnych pytań rekrutacyjnych po Twojej odpowiedzi.
Warianty pytania “Opowiedz mi o sobie”
Rekruterzy mogą zadawać to pytanie w różnych formach, na przykład:
“Mam tu Twoje CV, ale opowiedz mi o sobie”.
“Opowiedz o swojej ścieżce zawodowej”.
“Bardzo interesuje mnie Twoja przeszłość”.
“Opowiedz trochę więcej o Twoim tle”.
“Zaprezentuj się”.
“Opowiedz cokolwiek o sobie, czego nie widać w Twoim CV”.
Jak powinienem odpowiedzieć?
Sposób, w jaki odpowiesz na potrzebę poznania Ciebie bliżej, będzie decydował o przebiegu całej rozmowy kwalifikacyjnej. Wyobraź sobie, że w ciągu dwóch minut bądź krócej wymyślasz fantastyczną opowieść o sobie, ćwicząc odpowiedź. Skorzystaj z tych wskazówek, aby przygotować swoją odpowiedź:
1. Rozmawiaj o osiągnięciach i doświadczeniu związanym z pracą.
Najpierw przeczytaj opis stanowiska. Zwróć uwagę na umiejętności wymagane do pracy i zanotuj swoje najnowsze, dopasowane do nich zachowania. Przejrzyj metodę STAR, aby pomóc Ci opowiedzieć świetne historie na rozmowach kwalifikacyjnych. Najczęściej odwołuj się do aktualnego doświadczenia zawodowego; możesz także uwzględnić wcześniejszą pracę wolontarystyczną i inne istotne wydarzenia, które mogą wzmocnić Twoją opowieść.
2. Zastanów się, jak Twoje obecne zatrudnienie pasuje do tego, którego szukasz.
Powiedz o swoim obecnym zatrudnieniu i skojarz swoje doświadczenie z dostępną posadą. Jeśli ubiegasz się o stanowisko wyższego szczebla, opisz, w jaki sposób przejąłeś dodatkowe obowiązki w obecnym zatrudnieniu. Jeśli przenosisz się na bok stanowiska z innymi umiejętnościami, opisz, jak Twoje obecne umiejętności pasują do nowej pracy.
3. Podkreśl swoje umiejętności i zdolności, wsparte przykładami.
Zacznij od skrupulatnego sprecyzowania szczegółów i wyników mierzalnych dla każdego przykładu. Na przykład, wykraczając poza zwykłe stwierdzenie, że poprawiłeś obsługę klienta w poprzedniej pracy, opowiedz dokładniej, jak to zrobiłeś. Powiedz, że podniosłeś wskaźniki odpowiedzi na obsługę klienta co kwartał o 10% do 15%, aby wzmocnić swój przykład. Jeśli nie masz konkretnego doświadczenia, przewiń odpowiednią wartość.
4. Podkreśl swoje unikatowe cechy.
Podziel się swoją osobowością z rekruterem, ponieważ “Opowiedz mi o sobie” ma na celu poznanie Twojej osoby. Możesz podkreślić swoje zaangażowanie społeczne lub omówić zainteresowania, które świadczą o Twoim rozwoju intelektualnym. Wśród tych zainteresowań mogą być Twoja pasja czytania, muzyki, wolontariatu czy sportu drużynowego. Możesz także mówić o zainteresowaniach, takich jak opanowanie nowej umiejętności, które świadczą o osobistej dyscyplinie i sukcesie. Zakończenie odpowiedzi rozmową o osobistych zainteresowaniach może pomóc zachować profesjonalną odległość.
5. Zorganizuj swoją odpowiedź.
Jeśli chcesz, aby Twoja odpowiedź była zwięzła i zrozumiała, ułóż ją za pomocą formuły lub struktury. Pod uwagę należy wziąć dwie często stosowane formuły:
Teraz, przeszłość i przyszłość.
Przeszłość, teraz, przyszłość.
Obie te receptury pomogą w Twojej odpowiedzi, ale w zależności od stanowisk z Twojego doświadczenia najbardziej istotnych dla poszukiwanej pracy, możesz wybrać jedną. Jeśli twoja prześladowane stanowisko akcentuje wiele umiejętności i kwalifikacji wymaganych dla stanowiska, możesz zacząć od teraz. Jeśli natomiast zmieniasz pracę i Twoje doświadczenie bardziej bezpośrednio odnosi się do stanowiska, możesz wybrać zaczynając od historii.
Udoskonal swoje CV.
Zaprezentuj swoje umiejętności, korzystając z porady profesjonalisty od tworzenia CV.
Przykładowe odpowiedzi na pytanie “Opowiedz mi o sobie”
Poniższe szybkie scenariusze wyjaśniają, jak możesz promować swoje umiejętności w mniej niż dwie minuty, korzystając z udanych wyników:
Pierwszy przykład
Oto odpowiedź od kandydata starającego się o pracę w sektorze ochrony zdrowia:
“Rozpocząłem swoją karierę w zarządzaniu sprzedażą detaliczną, ale kilka lat temu sektor ochrony zdrowia przyciągnął większą uwagę zawodową. Zawsze byłem zdolny do składania ludzi razem i nadążania za wspólnymi celami. Po skutecznym zarządzaniu sklepami i kierowaniu zespołami zacząłem myśleć o zarządzaniu. Od ostatnich czterech lat buduję karierę jako zmotywowany administrator opieki zdrowotnej. W moim obecnym zatrudnieniu w XYZ Medical Centre, efektywność biura stała się moim osobistym zainteresowaniem, zwłaszcza w kontekście wyników pacjentów.
Drugi przykład
Oto odpowiedź kandydata na stanowisko w dziedzinie projektowania wnętrz:
“Od najmłodszych lat, design mnie fascynował. Gdy chodziłem jeszcze do liceum, moi rodzice przebudowali swój dom i pozwolili mi aktywnie uczestniczyć w pomysłach dotyczących projektowania wnętrz. Wtedy zdałem sobie sprawę, że chcę pracować w projektowaniu wnętrz. Podczas studiów zajmowałem się projektowaniem wnętrz; cztery lata temu ukończyłem studia licencjackie. Od czasu ukończenia studiów pracuję w firmie projektowej wnętrz w Savannah, Georgia. Projektowanie zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i komercyjnych pomieszczeń pomogło mi rozwijać mój portfolio.
Przykład 3:
Oto odpowiedź kandydata na stanowisko w branży restauracyjnej:
“W tej chwili pracuję jako gospodarz w XYZ Restaurant. Jestem tam nieco ponad dwa lata. Moje obowiązki obejmują powitanie i usadzenie klientów, ocenę czasu oczekiwania, realizację zamówień na wynos, odbieranie telefonów, a leśne i ruchliwe środowisko XYZ Restaurant przyciągnęło mnie i zainspirowało do doskonalenia umiejętności zarządzania czasem i wielozadaniowości. Przez rok pracowałem jako sprzedawca na sali sprzedaży przed przyłączeniem się do XYZ Restaurant. To stanowisko pomogło mi polepszyć swoje umiejętności obsługi klienta i poczuć się bardziej komfortowo pracując w zespole. Jako gospodarz w restauracji chcę jeszcze bardziej doskonalić swoje umiejętności obsługi klienta i rozwiązywania problemów. Wasza restauracja szczególnie mnie interesuje, ponieważ personel ma silną reputację zapewniania usług najwyższej klasy klientom, zachowując przy tym ruchliwe i dynamiczne środowisko. Lubię piec i uczyć się sztuki miksologii z przyjaciółmi poza biurem. Chociaż naprawdę uwielbiam te zajęcia, pomagają mi również w doskonaleniu moich umiejętności zawodowych.”