Mów, co myślisz: wskazówki dotyczące asertywnej komunikacji – równowaga jasności, pewności siebie oraz życzliwości i względów.

ADS

Mów to, co masz na myśli: wskazówki do zdecydowanej komunikacji

Zrównoważona jasność, pewność siebie oraz uprzejmość i troskliwość

Dla każdego istnieją zalety i wady. Jeśli nie zabierzesz głosu, twój zespół może przyjąć wadliwy pomysł. Jeśli zabierzesz głos, ryzykujesz konsekwencje, obrażone uczucia i reputację jako surowy krytyk.

Komunikacja asertywna to kompromis. Ta metoda pozwala ci wyrazić swoje zdania, szanując jednocześnie innych.

Kiedy mówisz asertywnie, jesteś bezpośredni i dosadny. Ta bezpośredniość jest zrównoważona z uprzejmością i troską o innych.

Środkowa droga między bierną a agresywną komunikacją to komunikacja asertywna. Ten przykład porównuje mowę zdecydowaną do biernego lub wrogo zachowania.

Sytuacja: Twój kolega z zespołu spóźnia się z istotnym raportem.

Rodzaje odpowiedzi: Pasywna, Asertywna, Agresywna.
Czy miałeś wystarczająco czasu, aby dokończyć swój raport? Jeśli nie, mogę to przejąć.” Twój rozdział raportu jest spóźniony. Martwię się, ponieważ musimy go skończyć i dostarczyć do zespołu kierowniczego do czwartku. Kiedy i o której godzinie będzie gotowy?“ Jesteś spóźniony z tym raportem i opóźniasz projekt. To nie do zaakceptowania, że stale tak robisz.
Spójrz głębiej na agresywną komunikację – nie unika konfliktów tak jak bierna komunikacja. Jasno komunikuje problem i twoje myśli, ale nie oskarża ani nie atakuje tak jak reakcja agresywna.

Niezawsze komunikacja agresywna jest „najlepszym” podejściem do komunikacji. Pamiętaj, że komunikacja jest skomplikowana i osobista, więc różne sytuacje oraz różne osoby wymagają różnych technik.

Jakie są 3 C komunikacji asertywnej?
Chociaż zasady komunikacji asertywnej wydają się proste, praktyka bywa trudna. Zrozumienie trzech C komunikacji asertywnej pomoże ci pokonać ten trudny sznur artykułacji:

Jasne: Mów to, co czujesz, bez owijania w bawełnę.
Pewne siebie: Mów i zachowuj się z pewnością siebie.
Nawet gdy problem jest trudny, zachowaj chłodną i opanowaną postawę.

Zalety zdecydowanej komunikacji?
Jak zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa psychicznego?
Jak definiowane jest bezpieczeństwo psychiczne?

Przejście od biernego „przymruż oczami i nic nie mówię” do komunikacji agresywnej może być znaczną zmianą. Jednak komunikacja agresywna ma wiele zalet:

Stymulowanie otwartej dyskusji i bezpieczeństwa psychicznego: Gdy swobodnie wyrażasz swoje uczucia bez wyrzutów sumienia czy przeprosin, tworzysz atmosferę zespołową, w której wszyscy czują się komfortowo, dzieląc swoje opinie i uczucia i prowadząc owocne rozmowy.

Zwiększa rozwiązywanie konfliktów: Myślisz, że komunikacja agresywna zwiększy konflikty? Pomyśl jeszcze raz. Gdy ludzie są bardziej jasno wyrażeni, łatwiej jest rozwiązać problemy.

Klinika Mayo zaleca skupienie się na asertywności, aby zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Ograniczenie nieporozumień: Komunikacja asertywna wymaga jasności, co zmniejsza nieporozumienia związane z twoimi uczuciami. To może zapobiec konfrontacjom.
Umacnia granice i ustala oczekiwania: 58% osób ma trudności w mówieniu „nie” innym, co dowodzi ich chęci zadowalania innych. Komunikacja asertywna wymaga uwagi, mówienia tego, co masz na myśli, ale także świadomości i zrozumienia innych.

Każdy członek zespołu poprawi komunikację i współpracę dzięki bardziej zdecydowanemu podejściu.

Pewny siebie czy konfrontacyjny? Efekt uprzedzeń płciowych na komunikację
Komunikacja asertywna może zwiększyć karierę, ale kobiety mają trudności. Bezpośredniość u kobiet i mężczyzn wciąż jest różnie postrzegana w miejscu pracy z powodu uprzedzeń płciowych.

Kobiety otrzymują 2,5 razy więcej krytyki za „agresywną komunikację” w miejscu pracy niż mężczyźni.

Kobiety otrzymują większą karę za „zachowania dominujące” niż mężczyźni.

Badania sugerują, że kobiety są bardziej skłonne stosować „miękką” komunikację w pracy, ponieważ obawiają się, że bezpośrednia i precyzyjna komunikacja może zaszkodzić ich reputacji lub rozwojowi zawodowemu.

Aby naprawdę zaakceptować komunikację asertywną jako lider, musisz ją akceptować od wszystkich pracowników, niezależnie od tożsamości płciowej.

1. Zrozum
Bycie asertywnym wymaga zrozumienia swojego punktu widzenia i skutecznego jego przekazania. Możesz być zaskoczony, jak często ten pierwszy krok jest pomijany.

„Ludzie często nie wyrażają swoich myśli jasno na początku,” mówi Ingrid Wickelgren z Scientific American. „Pomijają kontekst, co może istotnie wpłynąć na znaczenie słowa. Dlatego nawet jeśli mózg słuchacza jest gotowy, mówca może nie dostarczyć wszystkich informacji, których potrzebują.

Bycie asertywnym w komunikacji różni się od reagowania i wyrażania swoich myśli. Zamiast tego zapytaj: „Czy mogę chwilę pomyśleć o tym, zanim podzielę się swoimi myślami?” by zastanowić się. Zadaj sobie pytanie:

Co czuję?
Dlaczego czuję to?
Co powinno się wydarzyć?
Świadomość siebie pomoże ci głębiej zanurzyć się i klarownie odpowiedzieć.

2. Używaj wyrażeń „Ja”
W powyższym scenariuszu komunikacji agresywnej jedno słowo pojawia się często: „Jesteś spóźniony z tym raportem i zwlekasz cały projekt. To twój nawyk i jest niedopuszczalny.”

Używanie słowa „ty” w twojej reakcji lub komentarzu daje uczucie potępienia. W przeciwieństwie do tego, używanie wyrażeń „ja” przyznaje, że inni mogą mieć różne opinie i bierze odpowiedzialność za twoje myśli i uczucia.

Zobacz, jak jedna pozornie prosta poprawka zmienia ton tego oświadczenia:

Agresywny: „Myślisz, że powinniśmy zmienić całą funkcję, bo niektórzy użytkownicy skarżyli się? Brak ci wiary we właściwe kierowanie, co zwalnia zespół.”
Asertywny: „Dostaliśmy wiele skarg od użytkowników, dlatego mam wątpliwości co do zmiany całej funkcji. Zdecydowanie popieram naszą obecną strategię i martwi mnie, że duże zmiany spowolnią zespół.”

3. Obserwuj swoją mowę ciała.
Kiedy stosujesz asertywną komunikację osobiście lub podczas rozmowy wideo, zwracaj uwagę na swoje niewerbalne sygnały.

Badania pokazują, że ludzie zazwyczaj bardziej ufają znakom niewerbalnym do wyrażania swoich myśli i uczuć. Wzmocnij swoje pewność siebie i asertywność poprzez:

Trzy sekundy kontaktu wzrokowego, zanim spojrzysz gdzieś indziej, jest dobrą praktyką.
Siedzenie prosto (badania sugerują, że wyprostowana postawa zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości)

Te drobne poprawki mogą zwiększyć twoją jasność i pewność siebie.

4. Pokaż inteligencję emocjonalną
Komunikacja asertywna polega nie tylko na krzyczeniu swoich myśli. Świadomość i szacunek dla innych odróżnia komunikację zdecydowaną od agresji.

Jak możesz wyrazić swoje zdanie, nie będąc sarenką w sklepie z porcelaną? To właśnie ta inteligencja emocjonalna. Spróbuj:

Rozważanie kiedy i gdzie dyskutować o trudnych sprawach. Jeśli musisz zakwestionować pomysł lub przekazać trudne do usłyszenia uwagi, możesz poczekać na dyskusję jeden na jeden zamiast na spotkanie zespołu.
Zapytanie, czy Twój partner jest otwarty na rozmowę na trudny temat („Czy jesteś gotów na trochę opinii teraz?”). Twój rozmówca musi być zaangażowany, aby przekaz był właściwie odebrany. Badania pokazują, że emocje wpływają na nasze postrzeganie, nawet jeśli wiadomość nie ma związku z naszym stanem emocjonalnym.
Starać się zrozumieć różne podejścia. Każda osoba jest wyjątkowa, co jest wspaniałe. Przewodniki użytkownika mogą pomóc twojemu zespołowi zrozumieć style i preferencje komunikacji innych, dzięki czemu możesz komunikować się odpowiednio.

5. Słuchaj.

Będziesz agresywny, jeśli krzyczysz swoje pomysły, nie biorąc pod uwagę uczuć innych.

Komunikacja asertywna najlepiej smakuje w pojedynkę. Weź mikrofon i mów. Gdy ktoś komentuje lub kwestionuje twoje poglądy, słuchaj nie stając się obronnym lub bez szacunku.

Nie tracąc szacunku, mów to, co masz na myśli
Nie istnieje „jeden” właściwy styl komunikacji dla każdej sytuacji ani osoby, gdyż komunikacja jest złożona. Jednak silna komunikacja pozwala zrozumieć twój punkt widzenia, jednocześnie priorytetyzując i chroniąc relacje zespołowe.

Czy wydaje ci się zbyt skrajne w porównaniu do twojego dotychczasowego podejścia? Zacznij od mówienia jasno, pewnie i spokojnie na tematy o niewielkim znaczeniu. To pomoże ci rozwijać umiejętności komunikacji asertywnej i wypowiadać się w taki sposób, który promuje współpracę, a nie konfrontację.

Trending Topics

Latest News