Kiedy zostałeś awansowany zbyt szybko, co powinieneś zrobić?

ADS

Promocja može nas zastać w momencie, na który nie jesteśmy przygotowani. Co wtedy zrobić?

W jakim sensie kogoś promuje się?
Czy jesteś gotowy na awans?

Na pierwszy rzut oka, nie wydajesz się być gotowy na awans. Jak to wiedzieć?
Często zdarza się, że otrzymujemy awans zbyt wcześnie. W jaki sposób możemy sobie w takiej sytuacji pomóc?

Jeśli uważasz, że nie jesteś przygotowany, możesz odmówić.
Z rozpoczęciem swojej kariery, z pewnością przykładasz dużo wysiłku, aby dostać swoją wymarzoną pracę. Pragniesz awansować, rozwijać się i zdobywać doświadczenie.

Jednak otrzymanie awansu zbyt szybko nie zawsze przynosi korzyści. Badania wykazały, że awanse tymczasowo zwiększają zadowolenie z pracy; jednak z czasem to zadowolenie maleje.

Awansy mogą pozbawiać Cię szansy na pełne poznanie podstaw danego stanowiska, przez co nie jesteś przygotowany do kolejnego etapu. Czasami można się nauczyć na własnych błędach, że zarządzanie zespołem powoduje u Ciebie zespół oszusta albo że nie chcesz być menedżerem.

Jeśli to brzmi znajomo, nadszedł czas, aby odkryć sygnały, że nie jesteś gotowy na awans i co zrobić, jeśli awansujesz przed czasem.

W jakim sensie kogoś promuje się?
Zwykle awans oznacza, że Twoja firma awansuje Cię na nowe, wyższe stanowisko – zwykle w Twoim zespole lub dziale. Zazwyczaj oznacza to, że będziesz miał więcej obowiązków, wyzwań oraz odpowiedzialności kierowniczych niż wcześniej.

Cała ta transformacja może przynieść nowe wyzwania do pokonania. Na nowej roli musisz zarządzać współpracownikami, którzy dotychczas byli Twoimi rówieśnikami, zarządzać czasem na swoją pracę oraz ustanawiać granice, na co jaśniejąco różni się to, niż przystosować się do tych zmian.

Awansy symbolizują także to, że Twoi przełożeni cenią Twoją pracę i znaczący wkład w działanie zespołu. Oferują one doskonałą okazję do rozwoju zawodowego i nabycia umiejętności przywódczych, umiejętności komunikacyjnych oraz organizacyjnych – cech niezbędnych na stanowisku juniorskim.

Zacznij przejmować kontrolę nad swoim przyszłym kierunkiem.
Twoje następne zawodowe posunięcie wynika z planu. Coaching może pomóc Ci uzyskać jasność, pewność siebie i kierunek, czy Twoim celem jest podniesienie swoich umiejętności, rozważanie nowych możliwości czy negocjowanie istotnej zmiany.

Czy jesteś gotowy na awans?
Może zastanawiasz się nad prośbą o awans, jeśli kierujesz się ku innemu kierunkowi na swojej ścieżce zawodowej. Będąc dostępnym w Twojej firmie, możesz być najbardziej odpowiednim kandydatem na wyższe stanowisko. Może się też wydawać, że jesteś gotowy na awans, jeśli zawsze pracujesz długie godziny, aby spełniać terminy i rozwijać swoje umiejętności, realizować swoje cele i być częścią zespołu.

Jednak nie zawsze wszystko jest takie proste. Może się okazać, że Twoje obecne stanowisko jest odpowiednim stopniem trudności, który utrzymuje Cię zainteresowanym i zaangażowany, nie powodując nadmiernego przepracowania. Awans może zakłócić równowagę między pracą a życiem prywatnym lub wymagać umiejętności, które nadal trzeba rozwijać.

Trzy sygnały wskazują na gotowość do nowego awansu:

1. Jesteś zdeterminowany; będziesz wiedział, kiedy ubiegać się o awans, jeśli jesteś gotowy na rozwijanie swojego rozwoju osobistego i zawodowego i głód bardziej wymagających projektów z większym wpływem. Twoje pragnienie może skłaniać Cię do podjęcia czegoś trudniejszego, ale Twoje obecne stanowisko może nie umożliwiać Ci zastosowania całego swojego zestawu umiejętności. Zastanów się, czy byś nadawał się do codziennych zadań przypisanych pracownikom na wyższym szczeblu. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, możesz być gotowy do objęcia dodatkowych obowiązków.

2. Wskazujesz, że już przewyższasz swoje obowiązki zawodowe przez ochotnicze udzielanie wsparcia w innych projektach lub zawsze poświęcanie swojego czasu wolnego, aby wspierać inne osoby w zespole.

3. Z Twojego obecnego stanowiska wszystko się nauczyłeś: Przez czas możesz się znaleźć w stanie wykonywać swoje zadania zawodowe nawet śpiąc. Jeśli czujesz się zmęczony obecnymi obowiązkami, możesz już zastanawiać się, “Czy już czas poprosić o awans?” Twym uzasadnieniem do ubiegania się o awans może być gotowość przekształcenia swoich cech przywódczych w rzeczywiste techniki zarządzania i to, iż już wiesz, jak radzić sobie z obecnymi obowiązkami.

Nie wydajesz się być gotowy na awans. Jak to wiedzieć?
Czasami wiedza, że nie chcesz awansu, przychodzi naturalnie. Możesz mieć szczęście i uwielbiać to, co robisz, czuć, że utrzymujesz równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz dalej dążyć do swoich celów rozwoju zawodowego. Uwielbianie tego, gdzie teraz jesteś, jest w porządku.

Jednak wciąż nie zawsze jest łatwo wiedzieć, czego chcesz. Awans w obecnej firmie może nie pasować do Twoich obowiązków życiowych lub aspiracji zawodowych. Pracująca matka może nie mieć czasu na dodatkowe obowiązki. A jeśli jesteś jeszcze studentem na pełny etat, znacząca zmiana może być zbyt dużym stresem do zniesienia.

Aby dowiedzieć się, czy awans jest tym, czego chcesz i potrzebujesz teraz, musisz dogłębnie zbadać wszystko, co wiąże się z Twoim życiem zawodowym.

Cztery wskazania wskazują na to, że nie jesteś gotowy na awans:

1. Twoja organizacja ceni inne rzeczy niż Ty.
Jak sobie wyobrażasz, że będziesz pracować dla tej firmy przez jak długi czas? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad poszukiwaniem nowej pracy? Twoje obecne zatrudnienie z pewnością nie jest Twoim stałym miejscem pracy. Twoje wartości zawodowe mogą różnić się od wartości organizacji, przez co szukasz większej inspiracji i kierunku gdzie indziej. Możesz pragnąć szukać możliwości rozwoju, które lepiej pasują do Twojego entuzjazmu, którego obecny pracodawca nie jest w stanie dostarczyć. Wszystkie te przypadki sugerują, że nie masz zbyt wielkiego zainteresowania stanowiskiem kierowniczym w tej organizacji.

2. Wciąż musisz pracować nad swoimi umiejętnościami.
Umiejętności ewoluują w czasie. Jeśli brakuje Ci pewności siebie w swoich umiejętnościach, będzie Ci trudno zarządzać zespołem, który będzie się polegał na Twoim doświadczeniu. Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich obowiązków oraz rozwoju, przez który przeszedłeś od rozpoczęcia pracy w obecnej organizacji. Czy naprawdę się rozwijałeś, czy dodatkowy czas na naukę by pomógł?

3. Wolisz mniej obowiązków.
Nowo przydzielone obowiązki przez senior management mogą sprawić, że poczujesz się przytłoczony. Według jednego badania, najbardziej spektakularni sprzedawcy radzili sobie najgorzej jako menedżerowie, ponieważ nie lubili, by inni na nich polegali. Ich wydajność w pracy spadała z nerwów. W zależności od branży możesz być zobowiązany do zarządzania rocznymi budżetami czy znacznym zespołem, co może być więcej, niż jesteś gotów lub chcesz robić.

4. Twoja obecna sytuacja nie jest teraz jednoznaczna.
Czy masz jasne poczucie fundamentów swojej obecnej pracy? Jeśli odpowiedź brzmi negatywnie, oznacza to, że nie jesteś gotowy na awans. Przyspieszanie swojej kariery bez jasnej świadomości swojego wkładu nie byłoby mądre. Zbyt szybkie postępowanie może podnieść Twój poziom stresu. Zamiast tego, skorzystaj z obecnego stanowiska jak najlepiej potrafisz i awansuj, kiedy już będziesz gotowy.

Trending Topics

Latest News

Jak zdobyć awans: co zrobić i na co uważać Dziesięć sposobów na wykazanie gotowości do awansu Osiem błędów, których należy unikać, jeśli chcesz awansować Wielu z nas wychowywano w przekonaniu, że nasza pracowitość mówi sama za siebie. Niestety, to może nie wystarczyć, gdy konkurencja o awans staje się coraz większa. Pomimo złej opinii, jaką mają wspinacze po szczeblach kariery, prawdą jest, że dążenie do uzyskania uznania za swoją pracę jest całkowicie normalne. Bycie wartościowym członkiem firmy to kluczowy pierwszy krok, jeśli marzysz o lepszym stanowisku lub wyższym wynagrodzeniu w przyszłości. Oto pewne czynności, które możesz podjąć, aby dowiedzieć się, jak zdobywać awans w pracy i faktycznie wyróżniać się jako przyszły lider. Dziesięć sposobów na wykazanie gotowości do awansu 1. Ułatw pracę swojemu przełożonemu. Spędziwszy trochę czasu na swoim stanowisku, z pewnością wiesz, co najbardziej martwi twojego szefa. Usuwanie tych zmartwień z ich planu będzie sprawiać, że zostaniesz postrzegany jako osoba solidna i kompetentna. Podkreśla to twoją zdolność do pracy w zespole i skupianie się na większym obrazie. Gdy są poza biurem, spróbuj przejąć ich obowiązki, aby mogli cieszyć się czasem wolnym. 2. Pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Zwykle awans wiąże się z objęciem stanowiska kierowniczego. Twoje umiejętności komunikacyjne staną się coraz bardziej istotne im więcej osób będziesz nadzorować. Poświęć trochę czasu teraz na rozwijanie umiejętności komunikacji z różnymi osobami. Nauka, jak zdobywać awans, ściśle wiąże się z nauką, jak porozumiewać się. Inwestowanie teraz w te relacje pomoże ci ułatwić przyszłą zmianę, jeśli znajdziesz się na czele tych relacji. 3. Dowiedz się, jak podnieść standardy. Aby udowodnić swoim przełożonym, że jesteś gotów na awans, musisz już sprawować świetnie swoje obecne stanowisko. To nie oznacza jednak, że nie ma miejsca na rozwój. Zapytaj o swoją ścieżkę rozwoju. Poświęć czas na doskonalenie nowych umiejętności i praktykowanie przyjmowania opinii od przełożonego. Jeśli potrafisz przyjmować pomocną krytykę bez defensywnego zachowania, udowodnisz swoją gotowość do awansu na wyższe stanowisko. 4. Zachowaj się uprzejmie. Zbuduj bliskie relacje wewnątrz firmy. Większość menedżerów wie, że awansowanie kogoś wiąże się również z opiniami innych. Utrzymywanie pozytywnych relacji zmotywuje innych kolegów do podejmowania działań za ciebie w najważniejszych momentach. Zawsze traktuj wszystkich życzliwie i z szacunkiem. 5. Doceniaj innych. Twój awans nie dotyczy tylko ciebie osobiście. Firmy wspierają osoby, które potrafią inspirować i skutecznie zarządzać zespołami. Być może poszukując awansu, będziesz skłonny chwalić siebie samego. Ale poprzez docenianie innych, będziesz zaczynać wyglądać równie dobrze. A kto wie – współpracownik, którego wychwalisz, może wrócić, by ci podziękować. 6. Rozmawiaj z przełożonym. Powiedz swojemu kierownictwu, że chcesz awansu, nie wahaj się. Mogą pomóc ci rozwijać podstawowe umiejętności i pamiętać o tobie, gdy nadarzy się okazja do awansu. Nie musisz zaczynać rozmowy od prośby o awans. Raczej dowiedz się od nich, jakie kroki są potrzebne, aby go zdobyć. To ustawia twojego przełożonego jako mentora lub trenera i równocześnie inspiruje ich do twojego zawodowego sukcesu. 7. Zarabiaj pieniądze. Każda firma martwi się o wyniki finansowe. Jeśli potrafisz zarabiać pieniądze – albo oszczędzać je – zostaniesz uznany za wielką wartość dla firmy. Na podstawie swoich wyników, będziesz mocno ustawiony do awansu i otrzymania związanej z tym podwyżki. 8. Skup się na tych, którzy zostali awansowani. Czy ktoś ostatnio dostał awans? Dowiedz się, jak to osiągnął. Czy z czasem przejął więcej odpowiedzialności? Poszedł na studia, czy dostał nowe stanowisko? Z ich doświadczenia dowiedz się, co możesz wyciągnąć. Sprawdź, czy mogą ci udzielić rad lub opinii. 9. Stawaj się silniejszy. Kiedy twój awans nadchodzi, powinieneś się cieszyć; jednak może to również powodować stres. Liderzy mają więcej czasu na scenie, ponieważ mają do czynienia z większą liczbą osób i stawkami. Budowanie odporności teraz poprzez koncentrację na zdolności radzenia sobie ze stresem i poprawianie równowagi między pracą a życiem osobistym. W miarę jak będziesz awansować na wyższe stanowiska, te miękkie cechy przywódcze opłacą się. 10. Twórz wartość tam, gdzie tylko możesz. Wiele osób uważa, że jakość przywództwa polega na kontrolowaniu każdej dyskusji. Mów celnie, aby zacząć być znany z przynoszenia wartościowych komentarzy. Szukaj sposobów uproszczenia zadań, aby zwiększyć swoją efektywność. Spędź ten zwolniony czas na doskonalenie swojego zestawu umiejętności lub inicjatyw zasługujących na twoją szczególną uwagę.

ADS Mówią, że praca zasługuje na nagrodę, ale czy rzeczywiście spełnienie obowiązków w pracy jest wystarczające, aby otrzymać awans? W rzeczywistości nie zawsze tak jest.

Keep Reading →