Jak Ozempic może obniżyć Twój rachunek barowy – Badanie wykazało

ADS

Badania nad 14 000 członkami WeightWatchers sugerują, że Ozempic i inne podobne leki na otyłość mogą leczyć problemy z używaniem substancji.

Ozempic i inne leki na odchudzanie mogą obniżyć rachunki za alkohol. Dzisiejsze badanie pokazuje, że te leki zmniejszają spożycie alkoholu.

Badacze ocenili członków WeightWatchers, którzy otrzymali jeden z wielu leków przeciwko otyłości, w tym leki GLP-1 drugiej generacji, takie jak semaglutyd. Połowa tych osób, które regularnie pijały alkohol przed programem, ograniczyła jego spożycie po nim, stwierdzili badacze. Ostatnie badania sugerują, że te przełomowe leki mogą leczyć problemy z używaniem substancji.

Utrata wagi jest znacznie bardziej skuteczna przy użyciu semaglutydu i innych nowszych leków GLP-1 niż przy diecie i ćwiczeniach. Badacze badają także, czy te leki pomagają zmniejszyć pragnienia opioidowe i alkoholowe. Jednak badania na zwierzętach, opowieści osobiste i niewielkie badania użytkowników GLP-1 pokazały prowizoryczne wsparcie dla tego efektu.

Przypadek leczenia uzależnienia od Ozempic poprawia się.

Badacze WeightWatchers również zauważyli mniejsze spożycie alkoholu u swoich podopiecznych, dlatego stworzyli pionierskie badanie, aby konsekwentnie śledzić pacjentów przed i po rozpoczęciu tych leków.

„Było to inne niż dotychczasowe badania, ponieważ obejmowały one różnorodne leki przeciwko otyłości (metforminę, bupropion/naltrekson, leki GLP-1 pierwszej generacji i drugiej generacji) oraz analizowały zmiany w spożyciu alkoholu przed i po ich rozpoczęciu, podczas gdy inne prace nie analizowały zmian przed- i post- oraz koncentrowały się głównie na osobach z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji” – powiedziała główna badaczka Lisa Miller-Matero, dyrektorka ds. Zdrowia.

Matero i jej zespół przeanalizowali wyniki ponad 14 000 uczestników programu odchudzającego WeightWatchers poprzez telemedycynę, z których 86% przyjmowało semaglutyd lub tirzepatyd.

Prawie połowa uczestników programu piła alkohol wcześniej. 45% zgłosiło mniejsze spożycie alkoholu po nim. Wszystkie leki przeciwko otyłości zmniejszyły picie, ale użytkownicy bupropionu/naltreksonu najprawdopodobniej zgłosili mniejsze picie (po dostosowaniu do utraty wagi, różnica nie była już istotna). Badacze opublikowali swoje wyniki w Jama Network Open we wtorek.

„To, co również jest ekscytujące, to fakt, że ci, którzy spożywali alkohol w umiarkowanych lub dużych ilościach, mieli większe szanse na zmniejszenie spożycia alkoholu” – dodała Miller-Matero.

Programy odchudzania zalecają ograniczenie spożycia alkoholu, aby zmniejszyć ilość kalorii i zapobiec złym posiłkom, a uczestnicy są szczególnie zmotywowani do poprawy.

Różne leki radzą sobie z otyłością, i to samo może dotyczyć spożycia alkoholu. Podczas gdy naltrekson redukuje pragnienia alkoholu, leki GLP-1 mogą zmniejszyć korzystny wpływ alkoholu, podobnie jak jedzenie. Zaskoczeni było to, że nawet pacjenci stosujący metforminę, starszy lek diabetyczny stosowany w leczeniu otyłości, pili mniej, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze badania nie wykazały, że tak się dzieje. Badacze uważają, że utrata wagi przez użytkowników metforminy mogła być spowodowana programem. Programy odchudzania zalecają ograniczenie spożycia alkoholu, aby zmniejszyć ilość kalorii i zapobiec złym posiłkom, a uczestnicy są szczególnie zmotywowani do poprawy.

Naltrekson jest zatwierdzony do leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, dlatego leki GLP-1 mogą również leczyć uzależnienie. Badacze są zdania, że konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tego.

„Myślę, że jest jeszcze za wcześnie, aby zalecać stosowanie ich w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji, ale uważam, że ta praca jest obiecująca i sugeruje, że leki na otyłość mogą być także w stanie zmniejszyć spożycie substancji” – powiedział Miller-Matero. Te wyniki sugerują przeprowadzenie dalszych badań nad lekami przeciwko otyłości, zwłaszcza GLP-1 RAs, w celu zmniejszenia spożycia alkoholu.

Miller-Matero chce przeprowadzić badania nad tymi lekami w leczeniu zaburzeń dotyczących spożycia alkoholu. Proponuje przetestowanie tych leków w randomizowanych badaniach z uczestnikami programu odchudzającego, którzy nie biorą leków, jako kontrolą. Metoda ta pomogłaby ustalić, czy redukcja masy ciała czy leki zmniejszają spożycie alkoholu.

Badacze na całym świecie prowadzą niewielkie badania, aby dowiedzieć się, czy semaglutyd może leczyć alkoholizm.

„Identyfikacja mechanizmów, dlaczego te leki zmniejszają spożywanie alkoholu, także byłaby bardzo pomocna” – dodała.

Trending Topics

Latest News