ADS
Top 5 Strategies To More Successfully Engage Consumers
Rozwój firmy zależy od posiadania doskonałych umiejętności komunikacyjnych wobec klientów, pracowników, sklepów i inwestorów. Jest to kluczowy element gwarantujący, że każdy ma dobrą doświadczenie. Niniejszy artykuł omówi komunikację z klientami, strategie poprawy interakcji z klientami i sposób podejścia do korespondencji z klientami.
Dlaczego dialog jest tak istotny?
Dobra komunikacja pomaga zagwarantować powtarzalne transakcje, korzystając z tego klienci mogą skorzystać. Komunikacja z klientami odbywa się w wielu różnych rolach rozpowszechnionych w firmie. Na przykład w sektorze bankowym, bankowi kasjerzy często komunikują się z klientami. Wiele różnych firm posiada agentów obsługi klienta, którzy działają jako pośrednicy między nimi a ich klientami. Współpracując z różnymi grupami odbiorców, eksperci ds. marketingu pomagają lepiej zrozumieć demografię i wymagania firm, które reprezentują.
Personel sklepu także rutynowo kontaktuje się z klientami odwiedzającymi ich placówkę. Od powitania klientów w sklepie, poprzez pomoc w znalezieniu tego, czego szukają, aż po zamykanie transakcji, skuteczne umiejętności komunikacyjne muszą się przekładać na cały proces.
Strategie zwiększania korespondencji z klientami
Oto strategie, które pomogą lepiej zaangażować klientów:
Bądź obecny.
Firmy muszą dać swoim klientom wybór możliwości kontaktu. W świecie cyfrowym technologia daje firmom świetną szansę na interakcję z klientami w wielu różnych sposób. Technologia umożliwia klientom prosty dostęp do wielu kanałów kontaktowych oferowanych przez firmę – połączenia telefoniczne, e-maile, narzędzia do natychmiastowego czatu na stronie internetowej lub kanały mediów społecznościowych – za pomocą których mogą się komunikować. Rozmowa telefoniczna pozwala klientom porozumieć się z rzeczywistą osobą, dlatego mogą oni preferować bardziej tradycyjne sposoby kontaktu. W razie nieodebranego połączenia telefonicznego ważne jest szybkie oddzwonienie, aby zagwarantować dobre doświadczenie. E-maile pozwalają firmie komunikować się i przesyłać wiadomości klientom oraz reklamować nadchodzące wyprzedaże. Zazwyczaj firmy powinny odpowiadać klientom nie później niż w ciągu 24 godzin. Jednym z często stosowanych sposobów komunikacji z klientami jest media społecznościowe. To świetna okazja do nawiązania relacji, odpowiadania na zapytania i prowadzenia promocji. Potencjalni klienci mogą także sprawdzić, czy chcą przekazać firmie swoje zlecenie. Firmy, które włączają funkcję czatu na swojej stronie internetowej, zapewniają swoim klientom możliwość zadawania pytań i otrzymywania natychmiastowej odpowiedzi. W zależności od najczęściej zadawanych pytań w danym sektorze, odpowiedzi można zaprogramować; alternatywnie funkcja czatu może pozwolić pracownikowi osobisty kontakt z klientem.
Sprawdzaj pierwsze wrażenie.
Dobra obsługa klienta zależy od pierwszego wrażenia, dlatego są one dość istotne. Na podstawie pierwszego kontaktu z firmą klient może określić swoje całe doświadczenie z nią. Budowanie zaufania to doskonałe podejście dla firmy, aby utrzymać swoich klientów. Po dokonaniu tego, firma może pomóc zagwarantować powracającego klienta. Zadowolony klient będzie polecał innym, co jest darmową reklamą, pozwalającą firmie na rozwój. Zatrudnianie współczujących pracowników, którzy posiadają cierpliwość i umiejętność właściwego i szybkiego rozwiązywania zapytań i problemów klientów, pomoże stworzyć doskonałe pierwsze wrażenie. Regularne przeprowadzanie ankiet wśród klientów jest najprostszym sposobem śledzenia pierwszych wrażeń. Otrzymana informacja pomaga firmom określić, czy ich strategie działają.
Spersonalizuj każdą interakcję.
Klienci pragną nawiązać osobistą relację z firmami, z którymi współpracują. Podczas rozmowy z klientami ważne jest prowadzenie rzeczywistych dialogów zamiast udzielania wyuczonych odpowiedzi. Używaj pozytywnych słów, aby podnieść na duchu klienta i zostaw go z trwałym, pozytywnym wrażeniem na temat twojej firmy. Zawsze bądź współczujący wobec sytuacji czy problemu, z którymi może się borykać klient. Jeśli produkt jest niedostępny, zamiast mówić, że go nie ma na stanie, można powiedzieć: “Chociaż nie mamy tego produktu na naszym miejscu, jest dostępny w innym sklepie. Jeśli byłoby to dla ciebie wygodniejsze, mogę go zamówić i skontaktować się z tobą, gdy dotrze do naszej lokalizacji lub zadzwonić do nich, aby go dla ciebie zarezerwować.”
Rozmawiaj z klientami.
Dobra komunikacja z klientami zależy od empatii. Firmy, które potrafią się zidentyfikować ze swoimi klientami, będą w stanie zapewnić pozytywne doświadczenie i znaleźć rozwiązania dla wyzwań. Klienci muszą zrozumieć przekaz, który ma przekazać firma. Klienci zdają sobie sprawę, że rozwiązania czasami wymagają czasu. Chcą, aby firma zrozumiała ich punkt widzenia. Na przykład niezadowolony klient produktu chce, aby pokazać, że rozumie się stopień jego irytacji i zapewnić rozwiązania, które rozwieją jego obawy.
Zakończ rozmowę w pożyteczny sposób.
Tak jak ważne są pierwsze wrażenia, tak samo istotne są wrażenia końcowe. Doświadczenie klienta podczas interakcji z pracownikami obsługi klienta może być przeszkodzone przez pośpiech i pośpiech w wykonaniu zadań. Upewnij się, że nawet jeśli doszło do rozwiązania, dowiedz się, co jeszcze można zrobić, aby zagwarantować, że interakcja z klientem zostanie zakończona, a on odejdzie zadowolony i szczęśliwy. Na zakończenie sesji dowiedz się na przykład, czy chcą oni czegoś jeszcze potrzebować pomocy i daj im znać, że mogą się kontaktować, jeśli pojawią się inne problemy. Równie ważne jest wyrażenie podziękowania klientowi za ich biznes.