ADS
Przechodzenie pracy w wieku pięćdziesiąt lat – Jak zacząć nową pracę później w życiu.
Skorzystaj z własnego rozwoju.
W ciągu ostatnich kilku lat rynek pracy doświadczył wielu bolesnych zmian. Ludzie na całym świecie zostali dotknięci wahaniem gospodarczym i reakcjami epidemiologicznymi; wielu zostało zmotywowanych do ponownego ocenienia swoich celów i zainteresowań.
Biorąc pod uwagę, że większość osób spędza jedną trzecią swojego życia pracując, logiczne jest, że ta introspekcja wpływa na to, w jaki sposób ludzie postrzegają swoje prace. 37% amerykańskich pracowników straciło pracę lub zmieniło karierę w 2020 roku. Ten kryzys zawodowy doprowadził do Wielkiej Rezygnacji, którą firmy odczuwają nadal w 2023 roku.
Jeśli jesteś wśród 65% Amerykanów aktywnie szukających nowej pracy, nie martw się; rozpoczęcie nowej kariery nie musi być przerażające, nawet jeśli rozważasz zmianę zawodową w wieku 50 lat.
Czy warto zmienić karierę w wieku 50 lat?
Do emerytury masz jeszcze sporo czasu – około szesnastu lat. I zmienianie kilku zawodów w ciągu życia nie jest niczym nadzwyczajnym.
W swojej podstawowej pracy „The 100-Year Life”, Lynda Gratton i Andrew Scott analizują, czego można się spodziewać, gdy długość życia się wydłuża, oraz zajmują się tym, że osoby najprawdopodobniej będą zmieniać zawody coraz częściej, w miarę jak nasze długości życia będą się wydłużać.
Ludzie zmieniają pracę z różnych powodów, w tym z powodu zwolnienia, braku motywacji w obecnej pracy lub chęci odświeżenia sytuacji. Jednak wiele przeszkód stoi na drodze ludziom zmieniającym zawody: pieniądze, niejasności co do tego, co robić, brak kwalifikacji i ograniczenia wiekowe.
Nie możesz jednak ignorować negatywnego wpływu, jaki twoja obecna niezadowalająca praca ma na twoje ciało i emocje. Brak celu i poczucia przynależności lub nadmierna bierność mogą być wystarczające, aby pokonać twoje obawy i usunąć przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej pracy.
Wprowadź zmiany do swojej drogi zawodowej.
Twoje kolejne zawodowe kroki wynikają z strategii. Coaching może pomóc ci zyskać klarowność, pewność siebie i kierunek, niezależnie od tego, czy skupiasz się na rozwijaniu swoich umiejętności, badaniu nowych możliwości czy negocjowaniu znaczącej zmiany.
Jak zmienić zawód w wieku pięćdziesięciu lat bez stopnia naukowego?
Drugi najczęstszy powód, dla którego ludzie sprzeciwiają się zmianom zawodowym, ma związek z edukacją. Powrót do szkoły może być przerażający i czasochłonny, ale nie musisz podejmować decyzji o nowym stopniu, aby zmienić swoją karierę.
Poniższe wskazówki mogą pomóc ci dostać nową pracę bez stopnia naukowego:
Wybierz sektor: Zdobądź wybitną pozycję, która cię interesuje, zaczynając od analizy ofert pracy i opisów branż, aby poznać wymagane umiejętności i kwalifikacje. Zastanów się, jak możesz stosować umiejętności transferowalne, które zdobyłeś w swojej karierze, w nowej pracy.
Po ocenie swoich aktualnych umiejętności, zauważ brakujące kwalifikacje i zbadaj możliwości ich zdobycia – na przykład za pośrednictwem certyfikatów lub samokształcenia.
Podniesienie kwalifikacji: Aby dostosować się do nowych standardów branżowych, możesz mieć przestarzałe umiejętności transferowalne, które wymagają odświeżenia; dlatego warto podnosić swoje kwalifikacje, aby przygotować się do nowej pracy.
Wolontariat i staż to doskonałe sposoby dla osób bez formalnej edukacji, aby wejść na rynek pracy. Dzięki nawiązywaniu kontaktów będziesz mógł określić, czy byłbyś odpowiednią osobą na stanowisko i być może przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.
Cztery rodzaje zmian zawodowych po 50-tce
Od pracy w pełnym wymiarze godzin do pracy na pół etatu i odwrotnie, aż po całkowitą zmianę branży, ścieżki kariery różnią się znacznie. Oto cztery najczęściej występujące zmiany:
1. Zmiana funkcji zawodowej
Obejmuje pracę na nowym stanowisku w tej samej branży, czy to poprzez transfer do innego działu, awans lub po prostu chęć przeniesienia się do innej organizacji.
Na przykład zmiana z branży reklamowej na marketing internetowy.
2. Zmiana branży
Obejmuje całkowitą zmianę branży, ale nadal możesz pełnić ten sam rodzaj funkcji. Aby zrozumieć konkretną rolę twoich umiejętności w tej nowej branży, prawdopodobnie potrzebna będzie pewna analiza.
Na przykład przejście z dyrektora marketingu wydawnictwa do firmy informatycznej.
3. Zmiana ścieżki zawodowej na przedsiębiorczą
Nigdy nie jest się zbyt starym, by założyć własną firmę. W rzeczywistości założyciele w średnim wieku, uruchamiający swoje firmy, odnoszą największe sukcesy. Nawet w branży technologicznej, w wieku 50 lat jesteś 2,8 razy bardziej prawdopodobny niż w wieku 25 lat, aby uruchomić dochodową firmę.
Doradztwo, praca na zlecenie i kontraktowanie pomogą ci zostać własnym szefem nawet jeśli uruchomienie firmy z innymi pracownikami nie jest twoim powołaniem.
Na przykład zacząłem pracować jako wolny zawód księgowym, kończąc rozliczenia podatkowe dla różnych prywatnych klientów.
4. Dwukrotne zmiany kierunku zawodowego
Obejmuje zmianę zawodów i branż, dlatego krzywa nauki jest zazwyczaj bardziej wyraźnie zarysowana. Prawdopodobnie będziesz już w stanie dostarczyć różne twarde i miękkie umiejętności w różne stanowiska i sektory.
Na przykład po latach praktyki prawniczej ktoś decyduje się zostać aktorem głosowym.