ADS
Siedma erupcja wulkanu w okolicy stolicy Islandii odnotowana w ciągu roku miała miejsce w środę wieczorem.
Islandzki Urząd Meteo oszacował, że szczelina wulkanu, znajdującego się na południowym zachodzie kraju na Półwyspie Reykjanes, ma około 3 kilometrów (1,9 mile) długości.
Erupcja rozpoczęła się tuż po godzinie 23:00 czasu lokalnego w środę, a aktualizacja Urzędu Meteo trzy godziny później wskazywała, że szczelina przestała się powiększać.
Według oficjalnej strony internetowej turystyki Islandii, ruch lotniczy do i z Islandii działał normalnie w czwartek. Erupcja była znacznie mniejsza niż poprzednia, która miała miejsce w tej samej lokalizacji 22 sierpnia, kiedy otwarła się 4-kilometrowa (2,5-milowa) szczelina.
Dwa hotele i elektrownia geotermalna w renomowanym Blue Lagoon zostały ewakuowane. Blue Lagoon była zmuszona do wielokrotnego zawieszenia działalności w ciągu ostatniego roku z powodu aktywności wulkanicznej.
Jak można było zobaczyć z lotu ptaka, lawa wypływa z wulkanu Sundhnúkur na półwyspie Reykjanes w pobliżu Grindavik, Islandia, 2 czerwca 2024 r. Sąsiednia wioska rybacka i goście w geotermalnym spa Blue Lagoon zostali zobowiązani do ewakuacji z powodu erupcji wulkanu na południowym zachodzie Islandii. Od grudnia wulkan ten erupcjonował pięciokrotnie.
“Erupcja ma miejsce w tej samej lokalizacji, co poprzednia, która miała miejsce w sierpniu tego roku.” Snorri Valsson, rzecznik islandzkiej Rady Turystyki, poinformował w czwartek stację CNN, że gmina Grindavík nie jest zagrożona wpływem przepływu lawy.
“Było to oczekiwane.” Elektrownia Svartsengi, dwa hotele w Blue Lagoon i kilkadziesiąt osób w mieście – 60 osób – zostało ewakuowanych. Blue Lagoon była pusta w tym czasie, ponieważ była otwarta po godzinach zamknięcia.
Od stycznia 2020 roku na Półwyspie Reykjanes miało miejsce dziesięć erupcji wulkanicznych.
Islandia jest jednym z najbardziej aktywnych obszarów wulkanicznych na świecie, zamieszkałym przez prawie 400 000 osób. Znajduje się ona na wiecznie aktywnym geologicznym pograniczu między Europą i Ameryką Północną. W ciągu jednego 24-godzinnego okresu zeszłego roku Islandię dotknęło ponad 1 000 trzęsień ziemi.