‘2024 Nobel Peace Prize Shines Light on Japanese Group Nihon Hidankyo Fighting Against Nuclear Weapons’

ADS

Nagroda Nobla w dziedzinie pokoju 2024 roku trafiła do japońskiej grupy Nihon Hidankyo, która walczy przeciwko broniom nuklearnym. Organizacja ta została stworzona przez ocalonych z bombardowań Hiroszimy i Nagasaki. Nagroda była “przypomnieniem dla świata o ryzyku użycia broni nuklearnej” w czasie eskalacji wojen na całym świecie, jak stwierdził komitet Noblowski.

Japońska organizacja Nihon Hidankyo, złożona z ocalonych z Hiroszimy i Nagasaki, walcząca o zniesienie broni nuklearnej, zdobyła Nagrodę Pokojową Nobla 2024 roku, ogłoszoną w piątek rano (11).

Nagrodzona organizacja, również znana jako Hibakusha, jest ruchem społecznym ocalonych z bombardowań atomowych Hiroszimy i Nagasaki – w 1945 r. Stany Zjednoczone zrzuciły bomby na te dwie japońskie miasta, zabijając między 120 000 a 200 000 osób oraz kończąc II wojnę światową.
Był to jedyny raz, kiedy broń nuklearna została użyta podczas wojen i konfliktów na świecie.
Komitet Noblowski stwierdził, że decyzja ta była “przypomnieniem dzisiejszemu światu, że te bronie nigdy nie powinny zostać użyte ponownie.”
Użycie broni nuklearnej, które stało się zakazane po Hiroszimie i Nagasaki, jest ponownie rozważane w dwóch z trzech głównych obecnych konfliktów – wojnach na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w Sudanie. Wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego, jakie miała z Iranem w 2018 roku, również nabrało rozpędu.

Na Bliskim Wschodzie zaangażowanie Iranu – który we wrześniu zaatakował Izrael rakietami w obronie Hezbollahu i Hamasu, finansowanych przez Teheran – skłoniło reżim tego kraju do jawnej rozważenia możliwości stworzenia programu wojskowego w dziedzinie broni nuklearnej.
Iran posiada głowice nuklearne, jednak po osiągnięciu historycznego porozumienia z USA zobowiązał się do wykorzystywania zakładów tylko w celach cywilnych. W 2018 roku jednak ówczesny prezydent USA, Donald Trump, wycofał się z porozumienia.
W zeszłym tygodniu irański parlament ogłosił, że otrzymał rządowy projekt ustawy dotyczący “rozbudowy irańskiego przemysłu nuklearnego”, który zostanie jeszcze poddany pod głosowanie.
Wojna na Ukrainie spowodowała, że prezydent Rosji, Władimir Putin, kilkakrotnie wypowiadał się o zagrożeniu nuklearnym wobec Zachodu. A jego sojusznik, Korea Północna, formalnie nadal znajduje się w stanie wojny ze
Koreą Południową, również stale twierdzi, że posiada głowice nuklearne.
Eksperci wskazują także, że Izrael ma swój własny program wojskowy w dziedzinie broni nuklearnej, jednak kraj nigdy nie komentował tych podejrzeń.
Działania Nihon Hidankyo przyczyniły się do utrzymania tabu na temat bomb nuklearnych. Obecnie jednak to tabu jest zagrożone. “To jest sposób przypomnienia światu o potrzebie rozbrojenia nuklearnego” – powiedział komitet Noblowski.
Według organizacji, tegoroczna decyzja była motywowana “wszystkimi konfliktami zachodzącymi na świecie”. “To jest przypomnienie dla nas, aby pamiętać, że te bronie nigdy nie powinny być użyte ponownie” – powiedzieli organizatorzy.
“Nagroda była uznaniem dla Nihon Hidankyo za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni nuklearnej, oraz za…

The rest of the text has been truncated.

Trending Topics

Latest News