ADS
Przejęcie firmy w dzisiejszych czasach oznacza odstępstwo od historycznych ksiąg gry. Kluczowym słowem będzie „adaptacja”, ponieważ tradycyjne metody sprzedaży mogą nie okazać się tak skuteczne, a firmy dostosowują swoje podejścia, aby sprostać ewoluującym oczekiwaniom konsumentów.
Badania przeprowadzone przez firmę zajmującą się marketingiem internetowym, LocaliQ, pokazują, że 48% małych firm uważa, że niepewność ekonomiczna będzie ciężarem, podczas gdy niemal połowa (45%) uważa, że będzie trudniej przyciągnąć nowych klientów, planując przyszłość.
Mimo że nie wszystko jest pod kontrolą właściciela firmy, wielu klientów nadal ma pełne portfele gotówki do wydania. Dlatego odpowiedź brzmi „tak”, jeśli zastanawiasz się, czy rozpoczęcie działalności teraz to dobry moment. Te 22 przydatne pomysły na małą firmę – z profesjonalnymi wskazówkami od przedsiębiorców – pomogą Ci zająć korzystne miejsce na rynku.
1. Ogranicz swoje skupienie.
Megakorporacje jak Amazon mogą skutecznie sprzedawać online w różnych rynkach dzięki swojej skali. Ich pieniądze na branding, marketing i obsługę klienta pomagają głównie to wyjaśnić.
Nie ma jednak tego luksusu dla właścicieli małych firm. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stanie się dość wąsko skoncentrowanym na specjalizowanym rynku.
Simon Donato, twórca firmy Stoked Oats, producenta płatków owsianych, w odcinku podcastu Shopify Masters zauważył: „Absolutnie musisz zrozumieć swój rynek”. „Wczesni użytkownicy byli naprawdę silną społecznością, która wyszła z bram świadomych zdrowia, aktywnych osób. Od tego czasu bardzo rozwinęliśmy działalność i teraz to są wyłącznie świadomi zdrowia konsumenci; niemniej jednak zdecydowanie zapewniliśmy naszą niszę, z której mogliśmy rosnąć.
Słowa kluczowe Everwhere i inne narzędzia do badań nisz pozwolą Ci, jako właścicielowi małego przedsiębiorstwa, zidentyfikować obszary o wysokim potencjale do dalszych badań.
Dzięki bezpłatnym narzędziom online Shopify, wybierz nazwę, zaprojektuj logo, stwórz etykiety wysyłkowe i wiele więcej, aby pomóc swojej firmie rozwinąć skrzydła.
2. Stwórz markę.
Silne branding pomaga Twojej firmie wyróżnić się spośród konkurencji, odzwierciedlając wartości, cele i osobowość Twojej firmy. Znajdź to, co różni Twoją firmę, a następnie zaprojektuj spójne elementy marki – takie jak nazwa marki, logo, apel wizualny i strategia komunikacji – we wszystkich mediach.
„Wydobyj na pierwszy plan jedną rzecz [o swojej marce] i powtarzaj tę historię wszędzie: na swojej stronie internetowej, w sieciach społecznościowych, w e-mailach, wiadomościach SMS, w swoim elevator pitch-u – powtarzaj tę historię wszędzie, gdzie się udajesz” – powiedziała Claudia Snoh, założycielka firmy Kloo, producenta koncentratu kawowego.
3. Ułatw zakupy w Twoim sklepie.
Klienci są tak zajęci jak Ty, więc ważne jest, abyśmy zrobili wszystko w swojej mocy, aby uprościć proces zakupów online. Czasami przyciągnięcie i przekształcenie klientów wymaga jedynie dobrej strony internetowej.
Na stronie płatności pokaż podsumowanie zamówienia, ogranicz pole formularza i niepotrzebne procedury. Udostępnij jak najwięcej opcji przetwarzania płatności, aby uprościć proces realizacji zamówienia.
Korzystając z rozwiązania Shop Pay, które umożliwia klientom przejście do płatności za pomocą jednego kliknięcia, najlepiej dążysz do tego, aby zrobić w przeciwieństwie do domyślnego systemu gościnnego, badania przeprowadzone przez globalną firmę doradczą, potwierdziły, że Shop Pay zwiększył konwersje przy kasie nawet do 50%. Przewyższa również o co najmniej 10% wcześniejsze systemy szybkiej realizacji.
Co więcej, należy zadbać o to, aby Twoja strona internetowa spełniała najwyższe standardy użytkowania. Na przykład, Twoje strony produktowe powinny być schludne, czytelne i łatwe w użyciu. Jasno zaznacz swoje przyciski działania, zapewnij możliwość powiększenia lub przesunięcia zdjęć, a także bądź otwarty co do kosztów wysyłki na każdej stronie produktu.
Dzięki możliwości płacenia przez klientów w czterech ratach bez odsetek lub w miesięcznych ratach do dwunastu miesięcy, Shop Pay Installments daje im wybór przy kasie. Przekształć więcej osób przeglądających w kupujących już dziś, zmniejsz porzucone koszyki i zwiększ wartości średniego zamówienia.
4. Odkryj strategie cięcia kosztów.
Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, każdy dolar ma znaczenie, więc spróbuj obniżyć koszty, aby wzmocnić swoją sytuację finansową. Śledź swoje wydatki i oceniaj, które obszary mogą wymagać cięcia. Korzystanie z oprogramowania do księgowości może umożliwić Ci dokładniejsze zanalizowanie, gdzie wydajesz pieniądze.
Możesz znaleźć okazje do obniżenia kosztów dostaw, anulowania zbędnych członkostw, przeniesienia się do wspólnej przestrzeni biurowej lub kupna używanego zamiast nowego sprzętu. Znalezienie hurtowego dostawcy pomoże również zaoszczędzić koszty, jeśli prowadzisz biznes online.
Korzystanie z marketingu influencerów pozwoliło firmie Good Girl Snacks z branży przetworów na wyrobienie marki bez konieczności płacenia za to. Leah Marcus, współzałożycielka firmy, powiedziała: „Zainicjowało to dużo szumu i umożliwiło sporo sprzedaży, jednocześnie utrzymując zerowy koszt akwizycji klientów, ponieważ po prostu obdarowujemy, nie płacimy nikomu”.
5. Podążaj za najnowszymi trendami marketingowymi.
Tylko jeśli Twoja grupa docelowa jest świadoma Twojego biznesu, będzie mogła się ona rozwijać, dlatego marketing staje się kluczowy. Bieżące śledzenie najnowszych trendów marketingowych pozwoli Ci zaprojektować inicjatywy adresowane do Twojej grupy docelowej, które zwiększą rozpoznawalność marki.
Na LinkedInie, śledź liderów myślenia w obszarze marketingu i nawiązuj kontakty osobiście i online z lokalnymi specjalistami. Aby powiększyć swoją sieć oraz swoje umiejętności, czytaj profesjonalne blogi, słuchaj instruktażowych podcastów i bierz udział w konferencjach. A także badaj, co robią konkurenci z ich reklamami, aby zdobyć pomysły na rodzaj materiału, który przyciąga klientów takich jak Twoi.
6. Stwórz społeczność.
Małe firmy praktycznie nie mogą konkurować z gigantami jak Amazon i Temu pod względem cen i wygody, więc będziesz musiał zaoferować coś unikalnego. Twoim najlepszym narzędziem jako mała firma jest budowanie społeczności online i wzmacnianie zaufania. To właśnie ci ludzie chcą zobaczyć, jak odnoszysz sukces i naprawdę interesują się tym, co robisz.
Po pierwsze, regularnie pokazuj się za pomocą marketingu e-mailowego lub na mediach społecznościowych. Dziel się historiami o swoim biznesie, celebruj swoje sukcesy i – przede wszystkim – pytaj o opinię i słuchaj uwag klientów.
Każda wymiana buduje podstawę Twojej społeczności jednym cegiełkiem. Czy to regularne spotkanie osobiste czy aktywna społeczność online, skup się na tworzeniu miejsc, gdzie ludzie czują się docenieni i słuchani. Klienci, którzy czują, że są częścią czegoś większego, są bardziej skłonni pozostać.
„Chodzi naprawdę o wykorzystanie różnych społeczności i poprawę ich doświadczenia, a nie konieczność mówienia, że to my jesteśmy społecznością” – powiedział współzałożyciel firmy odzieżowej do biegania Bandit, Nick West.„Społeczność jest o wiele większa niż Bandit, ale jak możemy podnieść tę społeczność?”
7. Twórz wybitne prace.
Twoją publiczność i Ciebie łączy treść – to dzięki niej ludzie zaczynają Cię poznawać, zaczynają Cię ufać i w końcu decydują się na zakup od Ciebie.
„Wspaniała treść” nie oznacza jednak tylko tworzenia filmów czy wpisów na bloga dla samego pokazu. Raczej powinieneś opowiadać swojej publiczności autentyczne, interesujące i praktyczne historie, które do nich przemawiają.
„Najlepsze nauczanie to nauczanie, którego ludzie nie zdają sobie sprawy, że się go uczą” – powiedziała Aliyah Marandiz, twórczyni marki kosmetycznej Sugardoh. „Oglądają to, ponieważ zostali wciągnięci przez ten satysfakcjonujący element…a potem na końcu mówią: ’Hej, właśnie nauczyłem się, jak zrobić…’’
8. Stwórz listę mailingową.
Wśród wszystkich strategii marketingowych małych firm, marketing mailowy daje najlepsze zwroty z inwestycji. Może on jednak być skuteczny, oczywiście, jeśli masz listę osób do wysyłania e-maili. Rozpocznij więc gromadzenie takich adresów już od pierwszego dnia. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest Twoja strona firmowa za pomocą formularza rejestracyjnego.
Konsekwentne, długofalowe kampanie e-mailowe dla firmy kosmetycznej The Body Deli wygenerowały listę subskrybentów w sześciu cyfrach i zaczęły być głównym silnikiem sprzedaży. „Ktoś zdecydował się na Twoje usługi z pewnego powodu – interesuje go Twoja firma lub interesuje go Twój produkt,” powiedział David Anton Parker, współzałożyciel marki. „Kiedy zaoferują Ci tę cenną łączność, zależy to od przedsiębiorcy, aby z niej skorzystać, łącząc się z nimi i rozwijając tę relację”.
9. Zawsze zajmuj się praktycznymi problemami.
Większość firm ma pomyślny rozwój, kiedy ich uwaga skupia się na rozwiązywaniu rzeczywistych, codziennych problemów swoich klientów.
Zainspirowana własnym doświadczeniem jako nowa matka, Julie Carty stworzyła LatchLight, ponieważ „nienawidziłam mojego oświetlenia w domu i miałam ‘najlepsze’ lampki na stolik nocny,” powiedziała. Następnie przedstawiła swój prototyp eksperckim ds. laktacji i innym matkom, włączając ich uwagi do swojej końcowej pracy.
Zadaj sobie pytanie: co irytuje moich klientów, z czym muszą się mierzyć jako z czasochłonnym zajęciem? Jaka jest ich codzienna zmora? Zadaj te pytania prosto swojej publiczności również za pomocą mediów społecznościowych, swobodnych rozmów lub ankiet. Następnie dzięki swoim produktom lub usługom przywracaj tym problemom najwyższy priorytet.
10. Podziel się pracami, które pochłaniają czas z innymi.
Nie możesz i nie powinieneś robić wszystkiego sam, nawet jeśli jesteś solopreneurem. Prowadzenie księgowości, planowanie mediów społecznościowych i obsługa klienta to zadania, które szybko pochłaniają Twój czas i pieniądze, pozostawiając niewiele dostępnego na naprawdę rozwijanie swojej firmy, a nie tylko przetrwanie.
Jeśli Twój budżet na to pozwala, powierz odpowiednie zadania zaufanym członkom zespołu lub freelancerom. Alternatywnie, skorzystaj z czatbotów i optymalizatorów treści, między innymi z technologii biznesowych opartych na sztucznej inteligencji, które pozwolą Ci wydajniej wykonać więcej pracy. Twój czas najlepiej wykorzystać na to, czym tylko Ty jako lider możesz zająć się – strategizowaniem, wzmacnianiem relacji i napędzaniem swojej firmy naprzód.